Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
ÜYE
Erkek
Burcu : Balık
Nerden : ikonyum
Doğum tarihi : 17/03/91
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 03/06/09
Mesaj Sayısı : 58
Favori Şarkım : I'm fed up !
Kullanıcı profilini gör

Kıbrıs Harekatı

Bir C.tesi 6 Haz. 2009 - 20:06
KIBRIS BARIŞ HAREKATI

Tarih : 20 Temmuz 1974

Taraflar:
Türkiye - Yunanistan
Kıbrıs Türleri Kıbrıs Rum Kesimi

Sonuç : Türkiye'nin zaferi , adanın %36 sının bölünmesi ve KKTC'nin kurulması


Kıbrıs Harekâtı
(Atilla Harekâtı)
20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye CumhuriyetiTürk Silahlı Kuvvetleri'nin Zürih ve Londra Antlaşması'nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askerî harekâtın adıdır.
1571'de Osmanlı yönetiminde Kıbrıs'ta yer aldı. Daha önce Ada’da VenediklilerOsmanlı yönetimi, Venedikliler’in elindeki mülkü Rum Ortodoks Kilisesi’ne aktardı. Kiliseye geniş yetkiler verdi. Böylece Rum kilisesine ve toplumuna güç geldi. Giderek bu güç Türkiye’den gelip yerleşen Türkler’e karşı kullanılacaktı. egemendiler.
1878’de Rusya karşısında zor durumda kalan Osmanlı, Kıbrıs’ın yönetimini geçici olarak Birleşik Krallık’a verdi. I. Dünya Savaşı’nda da Birleşik Krallık, Kıbrıs’a el koydu.
Kıbrıs adası resmen 1924' de Türkiye'nin kuruluş anlaşmaları olan
Lozan antlaşmasında Büyük Britanya toprağı olmuştur. Türkiye o günün
şartları gereği Kıbrıs adasının üstündeki Britanya egemenliğini resmen
kabul edip altına imza atmıştır.
1950’lerin sonlarında bağımsızlık hareketi başladı ve uluslararası anlaşmalara dayanan bir Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Fakat Rumlar böyle bir Ortak Devlet’e razı olmadılar.Kıbrıs’ın tüm yönetimine kendileri el koyma yoluna gittiler;
anlaşmaları, uluslararası anlaşmaları ve anayasayı çiğneyerek Türkler’e saldırılarda bulunmış ve 1963 yılında Kıbrıslı Türklerin yönetimden çekilmesi ile fiilen Kıbrıs Cumhuriyeti yıkıldı. Fakat günümüzde hukuki olarak varlığını
sürdürmektedir.


En son delta tarafından C.tesi 6 Haz. 2009 - 20:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
avatar
ÜYE
Erkek
Burcu : Balık
Nerden : ikonyum
Doğum tarihi : 17/03/91
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 03/06/09
Mesaj Sayısı : 58
Favori Şarkım : I'm fed up !
Kullanıcı profilini gör

Geri: Kıbrıs Harekatı

Bir C.tesi 6 Haz. 2009 - 20:08
Birinci Harekat

5 Temmuz 1974'te Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları I. Cenevre Konferansı çalışmalarına başladı. 30 Temmuz'da sona eren konferansta Türk tarafının istekleri doğrultusunda: 'Ada'da bir güvenlik bölgesinin kurulması, Rum ve Yunan işgalindeki Türk
bölgelerin derhal boşaltılması, esir durumda olan asker ve sivillerin
mübâdele edilmeleri veya serbest bırakılmaları, barışın sağlanması ile
birlikte anayasaya uygun bir hükûmetin yeniden kurulmasının temini, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Kıbrıs Türk Toplumu ile Kıbrıs Rum Toplumu olmak üzere iki otonom idarenin mevcûdiyeti' kabul ve ilan edildi.
Başbakan Bülent Ecevit, adada gelişmelerin kötüye gitmesi sebebi ile
diplomatik görüşmeler yapmak üzere Londra'ya gitti. Acil olarak
toplanan TBMM, Hükümete genel savaş açma yetkisi verdi. 14 ilde sıkıyönetim ilan edildi.
20 Temmuz 1974
sabahı uçakların bombardımanından sonra Türk ordusu 6:15'ten itibaren
havadan indirme ve denizden çıkarma başladı. Denizden çıkarma
Karaoğlanoğlu plajına yapılmıştır. Rumlar, Türkiye'nin
1963 ve 1967'deki gibi adaya müdahale edemeyeceğini düşünmüş bu yüzden
ilk başta etkili müdahale edememişlerdir. Ancak akşama doğru karşı
harekata başlamışlardır.
Bu karar, İngiltere ve Yunanistan Büyükelçilerine bildirildiği gibi Ankara'da bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sisco'ya da iletildi. Pakistan, Afganistan ve İran Türkiye'ye yardım sözü verdi. Libya Devlet Başkanı Kaddafi ihtiyaç duyulan tüm askerî mühimmatların kullanılabileceğini bildirdi. Bunun yanında Suudi Arabistan da 1.5 milyar dolarlık petrol ile 1 milyar dolar nakit para hibe etmiştir.
Türk kuvvetleri 22 Temmuz'da Girne'yi ele geçirdi. Türk paraşütçüleri Kıbrıs Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'nın Türk kesimine indi. Yunan birliklerinin Ada’da garantör olarak bulunan Türk birliğine saldırması ise, çarpışmaların Ada geneline yayılmasına neden oldu. 22 Temmuz akşamı Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararını kabul etti. Türk müdâhalesi sonucu Yunanistan'daki cunta idaresi ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki Nikos Sampson Hükûmeti de yıkılmıştır.
avatar
ÜYE
Erkek
Burcu : Balık
Nerden : ikonyum
Doğum tarihi : 17/03/91
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 03/06/09
Mesaj Sayısı : 58
Favori Şarkım : I'm fed up !
Kullanıcı profilini gör

Geri: Kıbrıs Harekatı

Bir C.tesi 6 Haz. 2009 - 20:15
İkinci Harekat : Parola "Ayşe Tatile Çıksın"

Ancak 8 Ağustos'ta II. Cenevre Konferansı'nın yapılmakta olduğu zamanda Türklerin 'iyi niyet jesti' olarak Limasol ve Larnaka civarında bir miktar köyü boşaltmış olmalarına rağmen, Millî Muhâfız Alayı ve EOKA-B işgal ettikleri yerleri tahliye etmedikleri gibi ellerindeki esirleri de serbest bırakmamışlardır.

Cenevre konferansına katılan Dışileri Bakanı Turan Güneş anlaşmanın mümkün olmadığı anlamına gelen Ayşe Tatile Çıksın" parolasını Başbakan Bülent Ecevit'e bildirmiştir. 'Ayşe' Turan Güneş'in kızı (sonraki Ayşe Güneş-Ayata)'nın adıdır.

Bunun üzerine 13 Ağustos'ta Türk birlikleri tekrar ilerlemeye başlamış ve 16 Ağustos'ta Lefke ve Magosa'nın kurtarılmasıyla sona eren üç günlük II. Harekatı'nı gerçekleştirdi.

Harekât neticesinde bir taraftan Magosa'ya diğer taraftan Lefke'ye varılarak Türk tarafının sınırları çizildi. İki harekatta toplam 498 Türk askeri, 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk'ü hayatını kaybetti.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz